دیدار دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه با آقاى محمد حسان قطنا وزير كشاورزى سوريه

در تاريخ  99/07/24 جلسه ای با حضور آقاى اصغر ميرزائى دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه همراه با دو شركت بزرگ ايرانى  با آقاى محمد حسان قطنا وزير كشاورزى سوريه و تعدادى از مديران اين وزارتخانه برگزار گرديد. در اين جلسه آقاى ميرزائى در خصوص صنعت كشاورزى ايران صحبت كرد, وتوضيح داد كه در 5 ماهه نخست سال شمسي ميزان صادرات بخش کشاورزی كشور ایران بالغ بر دو ميليارد و 130ميليون دلار بوده است.  ایشان همچنین در مورد اصلاح و تقویت خاک زراعی و اصلاح نباتات و دام و طیور و همچنین اصلاح غذای دامی تاکید نمودند ایران دارای تیم های تخصصی اعم از( متخصصین خاک، زراعت، اصلاح نباتات، شیمی و دامداری و دامپروری) می باشد که توانایی اصلاح خاک های کشاورزی و تولید گیاهان مقاوم به آفات و شرایط سخت را دارا می باشند. همچنین در بحث تولید نژاد های اصلاح شده دام و طیور نیز از سال ها قبل ایران موفقیت های چشمگیری داشته است. با وجود حاصلخیزی کلی اکثر زمین های کشاورزی و برخورداری از نعمت آب و هوای مناسب، امروزه گیاهاتی مانند کاملینا (دانه روغنی) سازگار به کم آبی و شرایط سخت توسط متخصصان اصلاح نباتات ایرانی در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان(که پیش از این مناسب کشت چنین گیاهانی نبود) در سطح وسیع به زیر کشت رفته و موجب افزایش درآمد کشاورزان زحمت کش آن منطقه شده ( این فقط نمونه ای از پیشرفت های این چنینی می باشد)، ایران توانایی کشت اکثر میوه و گیاهان را در آب و هوا های مختلف و مناسب صادرات نیز دارا می باشد. همچنین در بحث تولید هورمون ها و سموم کشاورزی با قیمتی مناسب کشور ایران به همت متخصصان بومی و داخلی خود نیز توانایی های زیادی داشته و آماده همکاری با متخصصان و کشاورزان و دامپروران محترم سوریه، می باشد.

وزیر محترم کشاورزی سوريه از افراد حاضر در این جلسه استقبال نمود و اظهار داشتند به همکاری با شرکت های خصوصی علاقه مند هستند.

شركت هاى ايرانى خدمات خود را ارائه نمودند و زمينه هاى همكارى مختلف با اين وزارتخانه مانند كشتارگاه مرغ و گاو و كارخانه توليد واكسن هاى بيمارى تب برفكى, را پيشنهاد دادند.

همچنين مركز تجارت ايرانیان از وزارت محترم کشاورزی سوریه دعوت كرد تا نمايشگاه هاى مربوط به سازمان هاى خود را در طبقه همكف ساختمان تجاری ایران برگزار كنند.

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست