عملکرد وزارت اقتصاد و تجارت خارجی سوریه و برنامه های آینده آن در زمینه واردات و صادرات

پارلمان در حال حاضر در حال بحث و گفتگو درباره تمام موضوعات مربوط به عملکرد وزارت اقتصاد و تجارت خارجی و برنامه های آینده آن در زمینه واردات و صادرات است.

وزیر اقتصاد و تجارت سامر الخلیل در طی سخنرانی خود بر کاهش واردات، جلوگیری از واردات کالاهای تجملی و غیرضروری، بررسی مداوم واردات مصوب و تحریک تقاضای محصولات محلی در بخش های مختلف برای تأمین نیازهای بازار محلی تاکید نمود.

در این جلسه که به ریاست حموده صباغ ، رئیس شورا برگزار شد، الخلیل گفت: ما توانستیم لایحه واردات را 1.3 میلیارد دلار معادل 18 درصد و در نتیجه آن تقاضای ارز را کاهش دهیم. همچنین ایشان عنوان کرد که مشتقات نفتی 85 درصد از واردات را تشکیل می دهد.

وى افزود: ما در حال آماده سازی یک فایل برای پروژه های سرمایه گذاری از طریق یک برنامه مدون می باشیم که در ابتدا 10 پروژه  سرمایه گذاری که مرحله پایه و اساسی قبل از تصویب سی  پروژه در حال آماده سازی برای برنامه جایگزین واردات را می باشد تصویب شد.

کارشناس اقتصادی(دکتر عابد فضلیه)  گفت: کاهش شدید واردات و محدودیت آن در مواد اساسی، به ویژه مشتقات نفتی، با توجه به دو دلیل عمده اتفاق می افتد: دلیل اول قانون واردات و محدود کردن آن به موارد ضروری از نظر سوخت ، غذا ، دارو و مواد اولیه برای تولید است.

دلیل دوم مربوط به اقدامات یک جانبه اجباری و ناعادلانه علیه مردم سوریه است که آخرین آنها “قانون سزار” نامیده می شود ، زیرا بسیاری از شرکت های خارجی از معامله با دولت سوریه می ترسند.

 

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست