برقراری مجدد خط زمینی حمل بار میان سوریه و عراق

برقراری مجدد خط زمینی حمل بار میان سوریه و عراق

با فعال سازی مجدد خط زمینی بین سوریه و عراق،کامیون های سوری می توانند به هر استان عراق رفت و آمد کنند. 


در بخشنامه صادر شده از سوی اتحادیه شرکت های حمل و نقل بین المللی در سوریه به فعال شدن مجدد خط زمینی بین سوریه و عراق اشاره شده است.


بر اساس این بخشنامه، وزارت حمل و نقل سوریه به اتحادیه و انجمن حمل و نقل و لجستیک ملی سوریه دستور داده است که این خط را سازماندهی کنند. روند اعطای ویزای ورود به خاک عراق برای چندین سفر به صاحبان شرکت های کشتیرانی و حمل و نقل و کلیه فعالیت های اقتصادی که فعالانه مبادلات تجاری بین دو کشور را انجام می دهند، آغاز شده است. 


بر اساس این بخشنامه، افرادی که قصد حمل به خاک عراق را دارند، باید نام شرکت یا موسسه را با شماره تماس، کپی پاسپورت راننده، به همراه شماره تلفن همراه و کپی مکانیک خودرو به شرط فنی ارائه کنند.


محمد صالح کیشور، رئیس اتحادیه بین‌المللی شرکت‌های کشتیرانی حمل بار در سوریه، این اقدام را چه از نظر صرفه‌جویی در هزینه‌های حمل‌ونقل و چه از نظر ورود کالا به طرف عراقی با همان روش‌های بسته‌بندی صادر شده در آن از کشور، بدون تخلیه، بارگیری مجدد یا کاهش وزن، علاوه بر فعال‌سازی مجدد ناوگان حمل‌ونقل زمینی سوریه و بهبود مبادلات تجاری بین دو کشور، با اهمیت دانست. 


وی افزود: فرآیندهای ارتباطی و مذاکره این پرونده با نظارت و اجرای وزارت حمل و نقل سوریه صورت گرفته است. 


کیشور خاطرنشان کرد: پیش از این محموله ها از طریق مبادله در مرز عراق و سوریه انجام می شد، زیرا خودروها و کامیون های سوری محموله های خود را در مرز تخلیه می کردند و خودروهای عراقی در انتظار بارگیری کالا بودند که گاهی با تاخیر چند روزه مواجه می شد و به محصولات آسیب می رساند.