معرفی اتاق

اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه با هدف تنظیم روابط اقتصادی دو کشور و به منظور سهیم شدن ایران در بازسازی و انجام پروژه های مختلفی که در حال حاضر در سوریه آماده واگذاری است، فعالیت خود را در سال ۹۸ در قالب کمیته اتاق مشترک ایران و سوریه آغاز کرد.

اتاق ایران به منظور گسترش روابط تجاری دو کشور و ایجاد یک پایگاه امن برای تجار ایرانی اقدام به تاسیس مرکز تجارت ایرانیان در دمشق نمود. در حال حاضر دفاتر ساختمان تجارت ایرانیان آماده واگذاری به سرمایه گذاران ، بازرگانان ، شرکتهای فنی و مهندسی و سایر خدمات می باشد.

اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه در تابستان ۹۹ رسما فعالیت خود را آغاز کرد و آماده اطلاع رسانی و ارائه خدمات به علاقمندان فعالیت های تجاری و تولیدی و خدماتی در کشور سوریه می باشد.تشکیل کمیسیونهای مختلف در دست اقدام است ، تشکیل کمیسیون حمل و نقل اولین اولویت این اتاق مشترک می باشد .

تا کنون دو نمایشگاه در سوریه برگزار شده است :

نمایشگاه بین المللی سوریه و نمایشگاه بازسازی سوریه.

در نمایشگاه های فوق بالغ بر ۵۰ شرکت حضور داشتند که جلسات متعددی هم در حاشیه نمایشگاه با حضور جناب آقای دانایی فر با دستگاههای ذیصلاح سوریه و وزارتخانه ها به منظور رفع مشکلات صاحبان سرمایه و همچنین فعالان در زمینه های فنی مهندسی برگزار شد.

در رابطه با بحث صادرات و واردات با کشور سوریه بر طبق آمار رسمی سازمان گمرک در ۵ ماهه اول سال ۹۹ در بخش واردات از سوریه به ایران رشد ۵۰ درصدی ولی در بخش صادرات روند نزولی داشته ایم. بیشترین سهم صادرات در پنج ماهه اول سال ۹۹ مربوط به محصولات لبنی مانند شیرخشک اطفال و شیرخشک صنعتی و صنایع پایین دستی آهن و فولاد مانند لوله پروفیل تو خالی و همچنین محصولات دارویی مانند آنتی بیوتیک و مکمل های دارویی و واکسن ها بوده است‌

بایستی به این نکته توجه داشت که با توجه به نیازهای فراوان کشور سوریه در بخشهای مختلف و حضور کشورهای مختلف از قبیل روسیه و ترکیه برای گرفتن این‌ بازار، در سوریه با بازاری بسیار رقابتی مواجه هستیم . با توجه به رقابتی بودن بازار سوریه و عدم اطلاع بخش خصوصی از این بازار نیاز به اطلاع رسانی درست و دقیق بر پایه واقعیتهای موجود در کشور سوریه امری بسیار حیاتی برای صاحبان سرمایه جهت اتخاذ تصمیمی صحیح می باشد. اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه تلاش می کند که با جمع آوری اطلاعات کامل و جامع خدمتی را به ایرانیان عزیز جهت حضور در کشور سوریه و مشارکت در پروژه های مختلف ارائه نماید

اعضای هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه

عضویت در خبرنامه

اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه با هدف تنظیم روابط اقتصادی دو کشور و به منظور سهیم شدن ایران در بازسازی و انجام پروژه های مختلف فعالیت خود را آغاز کرده است.

تماس با ما